3D i georadar
Georadar daje nam możliwość uzyskania liniowego obrazu anomalii pod powierzchnią ziemi czy wody lub w innym ośrodku np. w betonie, asfalcie czy drewnie. Otrzymujemy zatem d wuwymiarowy przekrój XZ, gdzie X to przebyta odległość a Z to czas przeliczany na głębokość.
Istnieje również możliwość otrzymania w pełni trójwymiarowego modelu znajdującej się w gruncie np. infrastruktury technicznej (rur, kabli, przepustów, itd.) poprzez złożenie wielu profili dwuwymiarowych, wykonanych kolejno w równym odstępie. Dzięki nowszemu oprogramowaniu można również uzyskać taki efekt prowadząc pomiar linią łamaną o dowolnym kształcie przy użyciu georadaru sprzężonego z GPSem.
Zaawansowane technologicznie, specjalistyczne programy, są w stanie uzupełnić model w miejscach pomiędzy profilami. Im gęściej wykonane są profile tym dokładniejszy model 3D możemy otrzymać.
Uzyskaną w ten sposób trójwymiarową bryłę możemy obracać, ciąć według dowolnej osi oraz zmieniać współczynnik przezroczystości tak aby zobaczyć tylko wybrane sygnały.
Technologia ta doskonale sprawdza się w archeologii czy inżynierii budowlanej jak również w ochronie środowiska (ustalanie geometrii składowisk odpadów).
Dzięki zastosowaniu technologii 3D zbędne staje się korzystanie z map czy dokonywanie wielu odwiertów badawczych, gdyż cała struktura litologiczna wraz z infrastrukturą techniczną widoczna jest jak na dłoni. Bywa że wystarczają dwa lub trzy otwory w celu dokładnej identyfikacji warstw i pobrania próbek do badań fizykochemicznych gruntu.
Obok przedstawiony jest sposób tworzenia brył 3D oraz gotowy wynik w postaci rzutu przedstawiającego rozkład rur.
Profil 2D - odczyt z georadaru bez obróbki
Równoległe profile 2D zestawione kolejno tworzą bryłę 3D
Przetworzone profile - odwzorowują przebieg rur
Aniemacja ukazująca kolejne profile. Pozorny ruch rur wynika z ukształtowania terenu oraz z jego właściwości ale przede wszsytkim z ukośnego przebiegu rur względem kierunku prowadzenia profili.
Przekrój poziomy z efektem przezroczystości ukazuje dokładny przebieg 3 rur. Rura z lewej jest żelazna (najsilniejszy sygnał), rury po prawej są mniejsze i prawdopodobnie z PCV (słabszy sygnał)